Basın İlan Kurumu nedir, ne iş yapar, görevleri nelerdir?


Bilgi
Foto
Video
Harita
Yorum

Basın-İlan Kurumu’nun görevleri nelerdir?

Basın İlan Kurumu resmi ilanlar ile kamu kurum kuruluşlarına ait reklamların, gazeteler ve dergilerde yayınlanmasına aracılık etmektedir.

Basın İlan Kurumu Hakkında Bilgiler Basın İlan Kurumu nedir, ne iş yapar, görevleri nelerdir? Resmi İlan Türleri: İcra İlanları, İhale İlanları, Tebligat İlanları, Personel Alımı İlanları 

2 Ocak 1961 tarih ve 195 sayılı Kanun ile kurulan Basın İlan Kurumu, kamu tüzel kişiliğini haiz bir idaredir. Basın İlan Kurumu (BİK), resmi ilanların ulusal-yerel basında paylaştırılmasında aracı olan özerk bir Türkiye Cumhuriyeti kurumudur.

BİK Resmi İlanları:

Basın–İlan Kurumu’nun şubesi bulunan yerlerin belediye hudutları içinde bu şubeler aracılığı ile yayınlatılır. Kurumun şubesi bulunmayan yerlerde, resmi ilanların yayınlanmasına illerdeki valilikler aracı olurlar.

Basın İlan Kurumu nedir, ne iş yapar, görevleri nelerdir?

BİK Şubelerinin bulunmadığı yerlerde valilikler bu görevi üstlenmektedir. Gazete ve dergileri, dönemsel veya şikâyete bağlı olarak mevzuat ve Basın Ahlak Esasları kapsamında denetlemektedir.

Basın İlan Kurumu, geçmiş deneyimlerinden yararlanarak Avrupa Birliği, Kalkınma Ajansı, KOSGEB, İŞKUR, Basın İşletmeleri gibi sektörün kamu-özel paydaşlarıyla birlikte işbirlikleri yürütmektedir.

BİK Resmi ilan tarifesi hakkında:

Resmi ilanların fiyat tarifesi, Basın – İlan Kurumu Genel Kurulunun teklifi üzerine Bakanlar Kurulunca tesbit edilir ve Resmi Gazete’de yayınlanır.

Kurum, önce resmi ilan ve reklamları Kurum sitesinden duyurulmasını sağlamış, ardından da doğrudan bu amaca yönelik hazırlanan ilan.gov.tr sitesini kurmuştur. Ayrıca gazetelerin kendi internet sitelerinde de resmi ilanların yayınlanmasını teşvik ederek, bu ilanların daha çok kitleye ulaşmasını sağlamıştır.

Basın – İlan Kurumunun görevleri nedir / nelerdir?

1- Resmi ilanların mevkutelerde yayınlanmasında aracı olmak,

2- Kurumun idaresine iştirak eden mevkutelere, basın dernek ve sendikalarına en çok beş yıl vade ile kredi açmak,

3- Yönetmelikte tesbit edilecek, basında fikren veya bedenen çalışanlar gibi basın mensuplarına, vadesi iki yılı geçmemek üzere borç para vermek,

4- Basının her türlü ihtiyaçlarını temin etmek (Makine, kağıt mürekkep gibi),

5- Yönetmelikte tesbit edilecek basın mensupları ile bunlardan çalışamaz durumda olanlardan yardıma muhtaç bulunanlara ve ölenlerin ailelerine yardım etmek,

6- Yukarıdaki bendde yazılı olanlar için, diğer her türlü sosyal teşebbüslerde bulunmak,

7- Bu kanunla kendisine verilen diğer görevleri ifa etmek, Kurum bu görevlerini yerine getirmek için gerekli ticari ve sosyal faaliyetlerde bulunur. Bu maksatla ayrıca lüzumlu teşekkül ve müesses eler kurabilir. Kurum, gayrimenkul iktisabına ve türlü temliki tasarruflarda bulunmaya, ipotek almaya ve vermeye ehildir.

Basın İlan Kurumu’nun genel merkezi İstanbul’dadır. Resmi web sitesi: www.bik.gov.tr

Basın İlan Kurumu (BİK) İl Şube Müdürlükleri Nerede?

Henüz resim eklenmemiş.

Henüz video eklenmemiş.

Henüz harita eklenmemiş.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

FİRMA HAKKINDA BİR YORUM YAZIN

Reklam 728 X 90
Paylaş