Çocuğunuz okula başlarken dikkat edilmesi gerekenler!

  • Genel Güncel
  • 11 Eylül 2017
  • 37126
Çocuğunuz okula başlarken dikkat edilmesi gerekenler!

İlkokula başlama deneyimi her çocuk için aslında eğitim hayatına başlama dönemidir. Çocuklar, eğitim ve okul hakkındaki ilk duygularını birinci sınıfta oluşturur.

Çocuğun okula başlaması birinci sınıfta atılacak olumlu ve pozitif ilk adımlar çocukların tüm eğitim hayatını olumlu etkiler. Bu dönemde atılacak yanlış adımlar ise çocuğun eğitimden soğumasına neden olabilir. Ailelere düşen görev, çocukları için doğru kararı uzmanlar eşliğinde, çocuğun gelişimini göz önüne alarak vermektir.

İlk defa okul, öğretmen ve arkadaş kavramıyla karşılaşacak çocuklar için özellikle ebeveynlerin yapması gerekenler bulunuyor. Okula başlamada en önemli kriter çocuğun gelişim özelliklerinin okula başlamayı desteklemesidir.

Çocuk okula başlarken velilere öneriler!

Çocuk daha küçük yaşta olduğu için kendi başına bu durumla baş edemeyebilir ve ebeveyn yardımı gerekebilir.

Anaokulu ve ilkokul birinci sınıfa başlamada dikkat edilmesi gerekenler, anne-baba tutumları için öneriler şu şekildedir:

Hem anaokulu, hem ilkokul 1. sınıf için çocuklar mutlaka önceden hazırlanmalı.

Okulda kazanılacak şeyler için özendirilmeli.

Okul, önceden çocukla birlikte gidilerek görülmeli.

Yaşanan zorluk karşısında çocuğun okula devam etmesi ya da etmemesi gibi konular çocuğun yanında tartışılmamalı.

Okul ile mutlaka işbirliği yapılmalı.

Okul kavramı sohbetler içine girmeli, günlük hayatın içerisindeki konuşmalarda yer almalı.

Duygusal olarak verdikleri kararlar bir süre sonra “beni şu okula gönder” gibi bir istekle karşınıza gelebilir.

Hala ağlama tepkileri gösteriyorsa kızmamak ve onun duygularını ve korkularını anlayıp kabul etmek ve sabır göstermek önemlidir.

Çocuğun eve döneceği saatlerde (Anne de çalışıyorsa hiç değilse ilk haftalarda) evde olup onu karşılayabilmek, küçük sürprizler hazırlamak, çocuğun yapabildiklerini öne çıkartarak olumlu yanlarını pekiştirmesi faydalı olacaktır.

Çocuklarda eğitim psikolojisi

Okul tercihi konusunda çocuğun fikrini sormadan, çok önceden tercihinizi çocuğunuzun yapısını, isteklerini, sizin beklentilerinizi göz önünde bulundurarak siz yapmalısınız. Çocuklar henüz karar verebilme yeteneğine sahip olmadıkları için, anlık duygularına ve hoşlandıkları şeylere göre cevap verebilirler.

Özellikle başka çocuklarla kıyaslamadan ve aşağılayıcı sözlerden uzak durulmalıdır. Çocuğun ileriki yaşlarında ortaya çıkacak olan özgüven eksikliği ve yukarda bahsettiğim “ben başarısızım” inancı gibi temel inançların gelişmesine yol açmamak için başarısızlık, beceriksizlik, zeka gibi kavramların olduğu olumsuz cümleler asla kullanılmamalıdır.

Reklam 728 X 90
Paylaş
Yorumlar...

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yorumla