Uluslararası kargo firması Türk şirket yabancılara satıldı!

  • Ekonomi Güncel
  • 24 Ağustos 2017
  • 38026
Uluslararası kargo firması Türk şirket yabancılara satıldı!

Uluslararası hava, kara, demir ve denizyolu taşımacılığında Türkiye’nin önde gelen bir lojistik firması daha yabancılara satıldı.

Lojistik Sektörü / Kargo Firmaları / Devlet kurumları bir yandan yabancılara satılırken, zor günler yaşayan yerli özel sektör firmaları da bir bir yabancı sermayeye satılıyor. Son olarak dünya çapında hizmet veren yerli kargo firması “PTS Worldwide Express” de yabancılara satıldı.

Son birkaç yıldır lojistik alanında Türkiye’nin önde gelen şirketleri ya el değiştiriyor ya da yeni firmalar ofisler kurarak pazara adım atıyor.

Japon Hitachi ile Yusen, Avustralya’dan Toll Global, Almanya’dan Kühne – Nagel, Güney Kore’den CJ Logistic Corporation bu pazarın en hızlı şirketleri olarak öne çıktı. Lojistik devlerinin Türk taşımacılığındaki büyümesi yerli ve yabancı fonların da ilgisini çekmeye başladı.

Körfez piyasasının en önemli fonlarından Dubai merkezli Abraaj, geçtiğimiz ay Hollanda’da kurduğu Turklogistics B.V adlı şirket kanalıyla sektörün öncü isimlerinden Netlog’a ortak oldu.

Ardından Turkven sıraya girdi ve yine Hollanda’da Mirage Cargo B.V adlı fir firma kurdu. Turkven’in Mirage’ı ise yine taşımacılık sektörünün köklü markalarından MNG Cargo’nun tamamını aldı. Türkiye’nin önde gelen kargo ve taşımacılık firmalarından olan MNG Kargo, Dubai merkezli Mirage Cargo B.V isimli şirkete satılmasına Rekabet Kurulu onay verdi.

2003 yılında kurulan MNG Kargo’nun 8 bini aşkın personeli ve 2 bin 200’den fazla kara aracı ile birlikte 600 bin adrese kargo ulaştırıyor. Hava taşımacılığı kategorisinde şirketin FedEx ile ortaklığı bulunuyor. 2009 yılında Dubai’de kurulan Mirage NAFL, FIATA ve WCA gibi kargo örgütlerine üye.

Hollanda’lı Genral Consumer Goods B.V adlı şirket pazarın önemli oyuncularından Paket Taşımacılık Sistemleri; sektördeki adıyla PTS Worldwide’a ortak oldu.

Hollanda’da kurulu Genral Consumer Goods B.V adlı şirket, Paket Taşımacılık Sistemleri’nin yüzde 45’ini firmanın kurucuları Murat Öztermiyeci ve Hamdi Türker’den satın almak için masaya oturdu. Edindiğim bilgilere göre bu kez Amsterdam merkezli Genral yine bir fona ait. Ancak bu fon diğerleri gibi Türkiye veya Dubai merkezli değil yüzde 100 Hollandalı.

Ülkenin en önemli fonlarından biri. Ancak anlaşma sonuçlanmadığı ve gerekli resmi izinler alınmadığı için gizlilik anlaşmasından dolayı ismi saklanıyor. Lojistik sektörüne son 2 ayda giren üçüncü fonun aldığı PTS Worldwide’dan biraz bahsetmekte fayda var.

29 Nisan 1997 yılında kurulan PTS Worldwide Express, uluslararası ekspres kurye taşımacılığı alanında ilk Türk markası olma özelliğine sahip. Karayolu, denizyolu, havayolu, demiryolu, intermodal taşımacılık modellerini de kullanan PTS, 220 ülkeye express kurye gönderimi yapıyordu. Şirketin Almanya’da da bir ofisi bulunuyordu.

1997 yılından bu yana ‘hızlı hava taşımacılığı’ sektöründe hizmet veren PTS Worldwide Express, sektördeki ilk beş firma arasında bulunuyor. Uluslararası ekspres kurye hizmeti veren PTS, her gün düzenli olarak Atatürk ve Sabiha Gökçen hava limanlarından yapılan Almanya uçuşlarının yanısıra İsrail, Birleşik Arap Emirlikleri ve Çin’e yaptığı direkt uçuşlarla, teslimat sürelerini kısaltıyor.

Reklam 728 X 90
Paylaş
Yorumlar...

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yorumla