Türkiye’nin toplam kredi borç stoku ne kadardır? / Finans

  • Ekonomi Güncel
  • 05 Temmuz 2017
  • 41226
Türkiye’nin toplam kredi borç stoku ne kadardır? / Finans

Ekonomik Göstergeler / Borç Stoku Haberleri Toplam kredi stoğu nedir?

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi üyesi kuruluşlar tarafından kullandırılan nakit kredilerin toplamı Haziran döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre %22.4 artarak 2.03 trilyon liraya yükseldi.

TBB Risk Merkezi’nin Haziran Bülteni’nde yer alan verilere göre, krediler aylık bazda da yüzde 1.3 yükseldi.

TBB verilerine göre nakit kredi toplamının;

≡ 1.93 trilyon liralık bölümü bankalara,

≡ 43 milyar lirası finansal kiralama şirketlerine,

≡ 29 milyar lirası finansman şirketlerine,

≡ 26 milyar TL’si faktoring şirketlerine aitti.

TBB’den yapılan açılamaya göre, tasfiye olunacak alacaklar Haziran sonunda, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 20 artarak 70 milyar liraya çıktı ve tasfiye olunacak alacaklar oranı %3.4’den yüzde 3.3 düzeyine düştü.

Bu dönemde tasfiye olunacak alacaklar oranı;

≡ Finansman şirketlerinde yüzde 3.0,

≡ Bankalarda yüzde 3.3,

≡ Faktoring şirketlerinde yüzde 5.4,

≡ Finansal kiralama şirketlerinde yüzde 5.6 olarak hesaplandı.

Tüzel ve gerçek ticari müşterilere kullandırılan kurumsal krediler toplamı Haziran sonunda, yıllık bazda yüzde 25.2 artarak 1.54 trilyon liraya yükseldi. İmalat sanayi yüzde 25.4 ile ticari krediler içinde en yüksek paya sahip olan sektör olurken, bu sektörü toptan perakende ticaret yüzde 18.8 ile, inşaat sektörü yüzde 12.0 ile izledi.

Haziran sonunda tasfiye olunacak alacaklar oranı en yüksek olan sektör; yüzde 4.6 ile toptan ve perakende ticaret sektörü oldu. Tasfiye olunacak alacaklar tutarının 2017 Haziran döneminde en fazla arttığı sektör ise yüzde 44.5 ile taşımacılık, depolama, haberleşme sektörü oldu.

Bankalar ve banka dışı finansal kuruluşlar tarafından gerçek kişilere kullandırılan bireysel nitelikli kredi ve kredi kartları Haziran dönemi sonunda yıllık bazda yüzde 14.3 artarak 489 milyar liraya çıktı. Bireysel nitelikli kredi ve kredi kartları içinde en yüksek artış yüzde 19.4 ile konut kredilerinde gerçekleşti.

Bireysel nitelikli kredi ve kredi kartları bakiyesinin;

≡ %38.6’sını konut kredileri,

≡ %17.3’ünü kredi kartları,

≡ %6.3’ünü taşıt kredileri,

≡ %37.8’ini de ihtiyaç ve diğer krediler oluşturdu.

Bireysel nitelikli kredi ve kredi kartları toplam tasfiye olunacak alacaklar tutarı bir yıl içerisinde yüzde 1.3 artarak 21 milyar liraya çıktı. Aynı dönemdeki tasfiye olunacak alacaklar oranı ise %4.6’dan yüzde 4.1 düzeyine geriledi.

Bireysel nitelikli kredi ve kredi kartı müşterilerinin (takipteki krediler hariç) sayısı 29 milyon oldu.

Bireysel nitelikli ürünü olan kişi sayısı (takipteki krediler hariç) son bir yılda 2.6 milyon artarak 29 milyon kişi olurken, ortalama kredi miktarı ise 16.9 bin lira düzeyinde gerçekleşti.

Gerçek kişilere kullandırılan bireysel nitelikli kredi ve kredi kartları toplam hacminin toplam krediler içindeki payı 2017 Haziran dönemi itibari ile geçen yılın aynı dönemine göre 1.7 puan azalarak % 24.1 düzeyine geriledi.

Bireysel nitelikli kredi ve kredi kartları toplam bakiyesinin en yüksek olduğu il İstanbul oldu. Haziran dönemi itibari ile İstanbul’da 169 milyar lira, Ankara’da 48 milyar lira ve İzmir’de 32 milyar lira tutarında bireysel nitelikli kredi (kredi kartı dahil) bakiyesi bulunuyordu.

Hakkari, yüzde 40.4 ile son 12 ayda bireysel kredi (kredi kartı dahil) toplam bakiyesi en çok artan il oldu.

Kişi başına ortalama bireysel kredi (kredi kartı dahil) toplam bakiyesi en yüksek iller ise sırasıyla, Ankara, Van ve Mersin olarak hesaplandı.

Türkiye’nin güncel dış borç miktarını üçer aylık dönemler halinde Hazine Müsteşarlığı’nın resmi sitesinden takip edebilirsiniz. Veriler milyon dolar cinsindendir.

2016 borç miktarı

Reklam 728 X 90
Paylaş
Yorumlar...

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yorumla